Przesiadłeś się na samochód elektryczny i chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają ładowarki do pojazdów elektrycznych.
  • Jak obniżyć koszty ładowania samochodu elektrycznego dzięki fotowoltaice.
  • Jakie są zalety takiego połączenia.
  • Jaka moc fotowoltaiki i ile paneli jest potrzebnych do ładowania aut elektrycznych.

Jak działa ładowarka EV?

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem samochodu elektrycznego i chcesz w pełni wykorzystać jego możliwości w dłuższej perspektywie? W takim razie z pewnością słyszałeś już o ładowarkach do pojazdów elektrycznych. 

Jak działają domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych? Zasada jest prosta. Potrzebny jest jedynie punkt ładowania oraz specjalna ładowarka, która umożliwia połączenie samochodu z punktem ładowania. 

Po podłączeniu auta do punktu ładowania, zależnie od pojemności akumulatora oraz ilości energii, będzie ono ładować się przez określoną liczbę godzin. 



Jak wykorzystać fotowoltaikę do bezpłatnego ładowania samochodu? 

Energia elektryczna generowana przez panele słoneczne pozwala zredukować koszty ładowania samochodu prawie do zera, bez konieczności zakupu energii z sieci. Łącząc instalację fotowoltaiczną z domowym punktem ładowania samochodów nie musisz więc martwić się o dodatkowe koszty generowane przez Twój pojazd. Co z pewnością przekłada się nie tylko na niskie rachunki za prąd, ale i niezależność energetyczną. 


Wycena w 3 minuty

Jakie są zalety ładowarek EV w połączeniu z fotowoltaiką?

A oto i główne zalety urządzeń do ładowania samochodów elektrycznych w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

Bezpłatne ładowanie pojazdu elektrycznego 

Jak z pewnością sobie wyobrażasz, główną zaletą posiadania domowej stacji ładowania jest oczywiście aspekt ekonomiczny

Po pierwsze dlatego, że ładowanie w domu jest generalnie tańsze niż w specjalnym punkcie. A po drugie, dlatego, że pobierając energię potrzebną do ładowania z instalacji fotowoltaicznej, możesz zmniejszyć swoje rachunki praktycznie do zera. 

Rada Otovo: aby w pełni wykorzystać to rozwiązanie, najlepiej jest ładować pojazd w ciągu dnia, kiedy to instalacja fotowoltaiczna pobiera najwięcej energii ze Słońca.

Oszczędność czasu i bezpieczeństwo

Warto wiedzieć, że domowa stacja ładowania aut elektrycznych jest o wiele bardziej wydajnym, ale też bardziej bezpiecznym rozwiązaniem niż zwykłe gniazdko elektryczne. Oto dlaczego:

Ładowanie samochodu elektrycznego przy użyciu tradycyjnego gniazdka jest mniej wydajne, przez co pobiera więcej prądu. Podczas gdy dzięki domowej stacji ładowania, samochód może zostać załadowany w kilka godzin. Chociaż tutaj oczywiście trzeba mieć na uwadze, że dokładny czas ładowania może różnić się w zależności od użytej mocy, a także zdolności akumulatora. 


Co więcej, domowa stacja ładowania jest o wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego że jest ona podłączona do specjalnej linii z własnym wyłącznikiem. Dzięki temu, nie ma ryzyka przegrzania podczas pobierania prądu z różnych urządzeń. 

Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Korzystając z samochodu elektrycznego i przez to nie kupując benzyny, zmniejszasz zużycie paliw kopalnych, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska. A w połączeniu z zieloną energią pochodzącą z fotowoltaiki jest to dodatkowy krok ku ekologicznej przyszłości.

Zyski w długiej perspektywie

Chociaż prawdą jest, że instalacja domowej stacji ładowania i fotowoltaiki wiąże się z kosztami początkowymi, warto wiedzieć, że inwestycja ta w dłuższej perspektywie daje wymierne korzyści. Dzięki temu połączeniu, możesz oszczędzać bowiem na rachunkach za prąd, z którego korzystasz zarówno do ładowania samochodu, jak i pozostałych urządzeń elektrycznych w Twoim domu. 

Co więcej, rozkładając dzienne zużycie energii tak równomiernie, jak to tylko możliwe, możesz zwiększyć wskaźnik zużycia własnego, a nawet sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej z powrotem do sieci. 


Wpisz swój adres, aby otrzymać bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej:


Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest potrzebna, aby naładować samochód elektryczny?

Aby oszacować, ile paneli fotowoltaicznych będziesz potrzebować do naładowania “elektryka”, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów: 

  • Dzienne zapotrzebowanie na energię;
  • Moc i wydajność paneli słonecznych;
  • Pojemność akumulatora pojazdu;
  • Moc stacji ładowania.

Spójrzmy na następujący przykład💡

Samochód elektryczny Peugeot e-208 zużywa około 0,15 kWh/km. Zakładając, że do pracy dojeżdżasz 50 km przez 5 razy w tygodniu, średnie zużycie będzie na poziomie 1950 kWh na rok.

Aby skutecznie naładować więc samochód, potrzebne będzie około 6 paneli słonecznych o mocy 400 W każdy, co daje nam instalację o mocy 2,4 kWp (6 x 400 W). Jeśli jednak dodatkowo, chcemy korzystać z fotowoltaiki do zasilania innych urządzeń w domu, najrozsądniej byłoby zdecydować się na instalację o mocy około  6 kWp, aby pokryć wszystkie potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego.

Jeśli interesuje Cię temat ładowarek elektrycznych, polecamy nasz webinar, w którym przedstawiamy ładowarki do aut elektrycznych marki FoxEss



Podsumowanie

Połączenie fotowoltaiki ze domową stacją ładowania EV jest idealnym rozwiązaniem dla portfela, środowiska i spokojnego snu bez obaw o rosnące ceny prądu. Jeśli jesteś już posiadaczem auta elektrycznego lub planujesz jego zakup, gorąco zachęcamy do rozważenia opcji zakupu stacji ładowania wraz z fotowoltaiką.


Wycena w 3 minuty

Wyceń instalację!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.